Hupsík
Úvod
O nás
Profil
Abeceda
Hygiena
Galeria
Riekanky
Literatúra
Dovolenky
Akcie
Kontakt
 

 

> Hygiena

 

HYGIENICKÉ A BEZPEČNOSTNÉ ZÁSADY ČLENOV HUPS BABY CLUBU
 
 

Prosíme Vás, aby ste si zásady dôkladne prečítali a riadili sa podľa nich. Prístup každého člena ovplyvní príjemné čisté prostredie a spokojnosť všetkých návštevníkov.

 

1. Čo je nevyhnutné si priniesť

- čisté prezúvky - najlepšie penové, gumové

- plavky ( pre dieťa plavky a plienky do vody - možnosť zakúpenia u nás)

- uterák (župan alebo tričko s krátkym rukávom) pre seba, uterák pre dieťa

- mydlo - pred vstupom do bazéna je dovolené použiť iba klasické mydlo pre seba a dieťa z papierového obalu (sprchové gély výrazne znečisťujú a kalia vodu v bazéne) - po lekcii plávania je možné použiť akékoľvek mydlá a sprchové gély

- sprchovacie potreby, detské telové mlieko, olej (nie v sklenom obale)

- potreby na prebalenie, čistú plienku, vatu do uší, hrebeň

- pitie a jedlo pre dieťa, /nie v sklenom obale /, obľúbenú hračku
Treba prísť minimálne 10 minút pred začatím lekcie „ plávania “.

Každé dieťa musí ísť do bazéna v sprievode jedného rodiča, prípadne rodičom poverenej dospelej osoby (nie napr. matka s dvoma deťmi naraz). Deti sa nesmú v priestoroch klubu pohybovať bez plienok a samé. Je vhodné pohybovať sa pomaly, dávať pozor na dvere a pošmyknutie sa na podlahe.

Vstup do bazéna je prísne zakázaný osobám s horúčkou, zápalom očných spojiviek, kožnými chorobami, hnačkou, chorobami sprevádzanými výtokom a bacilonosičom črevných chorôb. Ďalej osobám, ktoré sú v karanténe pre výskyt infekcie v kolektívoch a aj príslušníkom rodiny, kde sa vyskytla nákazlivá choroba.

 

2. Príchod, príprava do bazéna a  sprchovanie

 

Prosíme rodičov, aby neparkovali tesne pred vstupnou bránou. V predsieni za vchodom sa každý prezuje, vloží si topánky  na vlastnú zodpovednosť do botnika, alebo si zoberie topánky do igelitky so sebou do šatne pred bazénom, alebo si obuje návleky. Po dlhej chodbe prejde do šatne, dieťa vloží do ohrádky alebo položí na podložku.

 

V šatni sa rodič prezlečie do plaviek, nachystá uterák a mydlo, plaveckú plienku do koša. Potom zoblečie dieťa do plienok. Ešte pred osprchovaním treba použiť toaletu a umožniť aj dieťaťu vymočiť sa. Ak pláva s dieťaťom otec, počká v chodbe pri šatni, pokiaľ sa mamičky prezlečú do plaviek, alebo sa prezlečie  v malej miestnosti a po prezlečení mamičiek si vloží veci do skrinky a zoblečie dieťa.

  

V šatni môže byť predošlá skupina, preto prosíme o toleranciu. Ak je rodič pripravený, opýta sa inštruktorky, či može prejsť k bazénu.

 

Pred bazénovou halou si rodič vyzuje šľapky!

 

Sprchovanie v sprchách pri bazéne:

 

 Najskôr sa osprchuje rodič, dieťa zoblečené v plienkach môže položiť na podložku tesne pri sprchách, dať ho postrážiť inštruktorke, alebo si dieťa posadí v sprche do stoličky. Väčšie deti sa sprchujú spolu s rodičmi. Dôkladné osprchovanie celého tela klasickým mydlom bez plaviek je dôležité, aj keď sa rodič sprchoval doma! Prečo? Pri nezodpovednom prístupe môže tzv. biologický odpad z tela človeka, teda odlupujúce sa šupiny kože, mikroflóra na slizniciach genitálií, konečníku a proces potenia, výrazne znečistiť vodu pre „ plávanie “ detí. Samozrejme sa treba opätovne presprchovať, aby voda nebola znečistená mydlom.

 

V sprchách dieťa okrem IKEÁckych jedálenských stoličiek nikde nedávame sedieť. Sprchujeme deti podľa inštrukcií tesne nad zemou, aby nikde nespadlo. Stolčeky sú na odkladanie vecí, kýblov - nie na sedenie.

 

V prípade, ak sa chce rodič ponárať, je nevyhnutné použitie kúpacej čiapky. Taktiež polodlhé alebo dlhé vlasy je potrebné vypnúť. Dôkladne si očistiť makeup! Používanie čistých  vypratých a vysušených plaviek pred každým plávaním považujeme za samozrejmosť. Po osprchovaní rodič prepláchne svoje plavky vodou a oblečie si ich.

Osobná hygiena platí aj pre dieťa. Postup, ako najlepšie osprchovať dieťa predvedie inštruktor. Je dobré zakončiť sprchovanie nie príliš teplou vodou, aby dieťa nešlo do bazéna rozohriate. Po osprchovaní treba dieťa obliecť do plienkok a plaviek, ktoré obopínajú stehno a bruško, musí sa v nich totiž udržať to, čo z nich môže uniknúť. Ak je dieťa pokakané tesne pred lekciou, je to taktiež potrebné oznámiť inštruktorovi! Ak je dieťa staršie, môžete použiť nočník a oznámiť to inštruktorovi, ktorý vám podá bližšie informácie. Ak sa dieťa predsa náhodou niekde vyciká, alebo inak znečistí priestor, taktiež to treba ihneď oznámiť inštruktorovi. Nie je to hanba a je nezodpovedné to neoznámiť.

Prosíme rodičov, aby sa sprchovali dôsledne ale aj  rýchlo. Inštruktorka rodičom pomôže obliecť dieťaťu plienku a plavky.

 

 

3. Inštrukcie po lekcii

 

Ak sa po ukončení plávania rodič a dieťa sprchujú, je dobré teplú vodu mierne ochladzovať, aby sa póry uzavreli a teplo nemalo možnosť z tela rýchlo unikať. Je dobré, ak si rodič po osprchovaní oblečie na plavky rýchlo iba dlhé tričko alebo župan a v šatni sa najskôr postará o dieťa.

Ušká dieťaťa treba vysušiť ľahkým zasunutím vaty do uší tak, aby nedošlo k podráždeniu bubienka a zatlačeniu prirodzeného mazu. Ďalej premasírovať telo dieťaťa detským olejčekom.

Po oblečení dieťaťa a seba rodič vyprázdni skrinku, veci si odloží na lavičku vo vyhradenom priestore šatne, aby sa mohla prezliecť ďaľšia skupina. Po plávaní je dobré zostať 15 minút v priestore vyhradenom na aklimatizáciu vzhľadom na prechod do chladnejšieho vonkajšieho počasia. Tu je možné dieťa nakŕmiť, dať mu napiť, pohrať sa s hračkami. Dieťa nenechávame nikdy same. Jesť je dovolené iba na koberci vo vyhradenom priestore. Pre rodičov je pripravený kútik s časopismi a knihami, kronikou, nástenkou s novinkami z detského a rodičovského sveta.

 

Všetky tieto inštrukcie sú dôležité pre zdravie dieťaťa a prispievajú k vašej spokojnosti.

                                                        Nepodceňujte ich !